Town Services

Council

Wainwright was incorporated as a Town on August 14, 1910 with Mr. H. V. Pawling as the first Mayor.

The Mayor and Councillors are elected for a four-year term, and the position of Deputy Mayor is rotated amongst the Councillors every two months.

The regular meetings of the Council of the Town of Wainwright are held on the first and third Tuesday’s of the month commencing at 7:00 p.m. The meetings are held in the Council Chambers located in the Town Office.

The Committee of the Whole meetings are held on the 2nd Monday of each month commencing at 7:00 p.m., with the exception of July and August.  If meetings fall on a Stat Holiday, they will be moved to the Tuesday of the same week.

All council meetings are open to the public. If you would like to make a presentation to Council, please contact the Chief Administrative Officer for an appointment by the Thursday prior to the meeting.

Town Council 2017 – 2021

Back from left to right:  Councillors Bob Foley, Ariel Haubrich, Will Challenger, Heather MacDonald, Patrick Moroz, Bruce Pugh

Front:  Mayor Brian Bethune

 

Town Council

NAME POSITION Email
Brian Bethune Mayor Email
Will Challenger Councillor Email
Bob Foley Councillor Email
Ariel Haubrich Councillor Email
Heather MacDonald Councillor Email
Patrick Moroz  Councillor Email
Bruce Pugh Councillor Email

Committees of Council

During their term in office Councillors are appointed to serve on standing committees of Council and sub-committees of Council, as well as various other Boards and committees.

Committees of Council

Standing Committees

Mayor Brian Bethune is an ex-officio member of all committees.

Finance & Administration

  • Clr Bruce Pugh – Chairman
  • Clr Patrick Moroz
  • Clr Bob Foley

Public Health, Welfare & Environmental Health Services

  • Clr Ariel Haubrich – Chairman
  • Clr Bruce Pugh
  • Clr Heather MacDonald

Property Planning & Development

  • Clr Will Challenger – Chairman
  • Clr Ariel Haubrich
  • Clr Heather MacDonald

Protective Services, Bylaws & Disaster Services

  • Clr Heather MacDonald – Chairman
  • Clr Patrick Moroz
  • Clr Ariel Haubrich

Recreation, Parks & Cemetery

  • Clr Patrick Moroz – Chairman
  • Clr Ariel Haubrich
  • Clr Heather MacDonald

Transportation, Airport & Utilities

  • Clr Bob Foley – Chairman
  • Clr Will Challenger
  • Clr Patrick Moroz

Sub-Committees

CUPE Negotiating Committee

  • Clr Bob Foley
  • Mayor Brian Bethune
  • Chief Administrative Officer Ed Chow
  • Director of Finance Kathy Franklin
  • Director of Parks and Recreation Scott Walker

Family & Community Services

  • Clr Ted Wilkinson – M.D. of Wainwright Representative
  • Clr Will Challenger – Town of Wainwright Representative
  • Clr Heather MacDonald – Town of Wainwright Representative
  • Clr Bruce Cummins – M.D. of Wainwright Representative
  • Clr Valerie Gramlich – Village of Chauvin Representative
  • Clr Wendy Belik – Village of Edgerton Representative
  • Clr Dennis Fuder – Village of Irma Representative
  • Cathy Charlton – Director

Municipal Planning Commission

  • Clr Will Challenger – Chairman
  • Mayor Brian Bethune – Vice-Chairman
  • Clr Ariel Haubrich
  • Clr Patrick Moroz
  • Clr Heather MacDonald
  • Director of Planning and Development
    • Scott Flett – Secretary

Parks & Recreation Board

  • Clr Patrick Moroz – Chairman
  • Clr Ariel Haubrich – Town of Wainwright Representative
  • Clr Bruce Cummins – M.D of Wainwright Representative
  • Clr Phil Valleau – M.D of Wainwright Representative
  • Vacant – Senior Representative
  • Robert Sawchuk – Member at Large
  • Cauy Lawes – Youth Representative
  • Scott Walker – Director of Parks & Recreation
  • George Miller – Facility Manager
  • Marilyn Lee – Secretary 

Public Library Board

  • Linda White – Chair
  • Jeff Newland – Vice-Chair
  • Clr Bob Foley – Town of Wainwright Representative
  • Clr Heather MacDonald – Town of Wainwright Representative
  • Clr Bruce Cummins – M.D. of Wainwright Representative
  • Diane Kingswood – Member at Large
  • Sharleen Skinner – Member at Large
  • Kelly Mazerolle – Member at Large
  • Stacey Rathje – Member at Large

Regional Waste To Energy Authority

  • Mayor Brian Bethune – Town of Wainwright Representative
  • Clr Doug Coubrough – Village of Irma Representative
  • Reeve Bob Barss – M.D. of Wainwright Representative
  • Clr Will Challenger – Town of Wainwright Representative
  • Clr Ted Wilkinson – M.D. of Wainwright Representative
  • Kathy Franklin – Secretary 

Subdivision & Development Appeal Board

  • Doug Rawluk – Chair
  • Chris Pfisterer – Vice-Chair
  • Bruce McCluskey
  • Allan Keller
  • Jeff Newland
  • Clr Bob Foley
  • Clr Bruce Pugh
  • Secretary – Executive Assistant

Appointments

Ambulance Society

  • Clr Will Challenger
  • Clr Bruce Pugh

Assessor

  • Wainwright Assessment Group – Larry James

Auditor

  • Donald L. Isaman Professional Corporation

Battle River Foundation

  • Clr Bob Foley

Cemetery Association

  • Director of Parks & Recreation

Disaster Services

  • Director – Cliff Bethune
  • Deputy – Chief Administrative Officer
  • Deputy – Scott Flett

Economic Development Board

  • Clr Bob Foley
  • Clr Will Challenger

Fire Department

  • Fire Chief – Cliff Bethune
  • Deputy Fire Chief – Dean Martineau
  • Assistant Fire Chief – Matt Slimmon

Heritage Advisory Board

  • Clr Patrick Moroz

Intermunicipal Development Plan Committee

  • Mayor Brian Bethune
  • Clr Will Challenger
  • Clr Bob Foley

Municipal School Reserve Committee

  • Clr Heather MacDonald
  • Clr Will Challenger – alternate

Northern Lights Library Board

  • Clr Bob Foley
  • Clr Heather MacDonald– alternate

Returning Officer

  • Chelsey Eklund

HandiVan Society

  • Clr. Bruce Pugh
  • Mayor Brian Bethune